Co sprawia, że ceny ropy są tak wysokie?

Co sprawia, że ceny ropy są tak wysokie?

Wysokie ceny ropy naftowej są powodowane przez wysoki popyt, niską podaż, limity OPEC lub spadek wartości dolara.

Wysoki popyt

Popyt na ropę naftową i gaz ziemny zazwyczaj podlega przewidywalnej sezonowej fluktuacji. Popyt wzrasta wiosną i latem ze względu na wzmożony ruch samochodowy związany z wakacjami. Jesienią i zimą popyt spada. Nawet jeśli zimą wzrasta zużycie oleju opałowego, nie jest to wystarczające, aby zrównoważyć powakacyjny spadek popytu na benzynę.

Inwestorzy handlujący kontraktami terminowymi na surowce przewidują wzrost popytu. Zazwyczaj zaczynają oni podbijać ceny ropy w styczniu lub lutym. Około 50% cen benzyny zależy od cen ropy naftowej.

Niska podaż

Niska podaż występuje wtedy, gdy wojna lub klęski żywiołowe ograniczają eksport z krajów produkujących ropę naftową. Handlowcy często podbijają ceny, gdy słyszą o zbliżających się katastrofach lub zagrożeniu wojną. Ceny ropy spadają po wznowieniu produkcji.

Kwoty OPEC

Trzecim czynnikiem jest zmniejszenie wydobycia przez członków OPEC. To właśnie spowodowało wysokie ceny ropy w 2017 i 2018 roku. 30 listopada 2016 r. organizacja po raz pierwszy zgodziła się zmniejszyć produkcję o 1,2 mln baryłek dziennie, począwszy od stycznia 2017 r. Uzgodniono przedłużenie cięć produkcji do 2018 r.

OPEC walczy z amerykańskimi producentami ropy łupkowej o udział w rynku. Producenci łupków zwiększyli produkcję ropy w USA do 9,4 mln baryłek dziennie w 2015 r. To spowodowało, że udział OPEC w rynku spadł do 41,8% w 2014 r. z 44,5% w 2012 r. Skok podaży spowodował spadek cen ropy, co wywołało boom i bessę w amerykańskim przemyśle łupkowym.

OPEC nie chce, aby ceny były zbyt wysokie lub aby alternatywne źródła paliwa znów zaczęły wyglądać dobrze. Członkowie OPEC zazwyczaj oczekują, że docelowa cena ropy wyniesie 70-80 USD za baryłkę, ale amerykańscy producenci łupków potrzebują 40-50 USD za baryłkę, aby spłacić wysokodochodowe obligacje, których użyli do sfinansowania wydobycia. Do 2016 r. OPEC akceptował niższą cenę, aby utrzymać udział w rynku.

Spadek wartości dolara

Czwartym czynnikiem wpływającym na ceny ropy jest spadek wartości dolara.

Większość kontraktów na ropę naftową na świecie jest rozliczana w dolarach. W związku z tym, gdy wartość dolara spada, zakup baryłki ropy kosztuje mniej. I odwrotnie, gdy wartość dolara wzrasta, zakup baryłki ropy jest droższy.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments