Zwiększanie swojej wartości netto

Zwiększanie swojej wartości netto

Twoja wartość netto jest punktem odniesienia dla Twojego sukcesu finansowego. Warto ją policzyć i sprawdzić na jakim etapie finansowej wolności jesteś.

Co to jest wartość netto?

Wartość netto to aktywa minus pasywa. Ile bogactwa masz po odjęciu tego, co jesteś winien w stosunku do tego, co masz? Jest to benchmark zazwyczaj używany do pomiaru postępów w życiu finansowym. Jeśli masz dług, to kiedy je spłacasz, Twoja wartość netto wzrasta. To samo dzieje się, gdy zwiększasz swoje oszczędności.

Jak zwiększyć swój majątek?

Szczerze mówiąc, jedynym sposobem na zwiększenie swoich aktywów jest oszczędzanie pieniędzy. Przynajmniej od tego wszystko się zaczyna. Im więcej oszczędzasz, tym więcej masz środków, które mogą pracować dla Ciebie.

Jak oszczędzać pieniądze? Zmniejsz swoje wydatki i/lub zarabiaj więcej pieniędzy. Do tego właśnie się to sprowadza. Ustal, co jest ważne – jeśli chodzi o Twój budżet i wydatki. Wszystko inne, co nie mieści się na tej liście, musi zostać usunięte lub zredukowane.

Kiedy już masz zaoszczędzone pieniądze, możesz je wykorzystać. Zainwestuj je w papiery wartościowe lub aktywa, które mają szansę na wzrost wartości. Jakie ma szansę na wzrost wartości? Akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, ETFy, metale szlachetne, nieruchomości, certyfikaty depozytowe, a dla lubiących ryzyko nawet kryptowaluty.

Zwiększanie aktywów pomoże Ci zwiększyć wartość netto.

Jak zmniejszyć swoje pasywa?

Spłać swoje długi. To wszystko. Oczywiście, jest to bardziej wymagające niż się wydaje. Idealnie byłoby, gdybyś chciał spłacić swoje długi, zanim skupisz się na aspekcie oszczędzania. Jeśli masz długi z wysokim oprocentowaniem, takie jak karty kredytowe, powinny być one twoim pierwszym priorytetem.

Spłacanie długów naprawdę pomoże Ci zwiększyć swoją wartość netto.

Czy jest jakaś wartość netto, którą powinieneś osiągnąć?
Twoja wartość netto jest tak naprawdę odzwierciedleniem tego, ile udało Ci się zaoszczędzić na emeryturę. Idealnie byłoby, gdybyś nie miał żadnych długów, w tym hipotecznych i odłożył tyle, żebyś spokojnie mógł przeżyć z samych zwrotów z inwestycji bez uszczuplania swojego kapitału.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments