Najważniejsze fakty, które powinien znać każdy posiadacz soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe to cienkie elementy zakładane na oczy w celu skorygowania problemów ze wzrokiem lub z powodów kosmetycznych. Są one idealne dla ludzi, którzy nie chcą uciążliwości związanych z noszeniem okularów lub poddawaniem się operacjom korekcyjnym.
Wciąż istnieje wiele błędnych informacji na temat soczewek kontaktowych i wiele osób nie chce ich używać. Jeśli rozważasz przejście z okularów na kontakty lub chcesz nadać sobie nowy estetyczny wygląd, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o noszeniu soczewek kontaktowych:
Kontakty są bezpieczne w użyciu
Soczewki kontaktowe nie są pozbawione ryzyka, ale ich używanie jest generalnie bezpieczne. Aby bezpiecznie używać soczewek kontaktowych, należy zachować pewien stopień higieny osobistej i ostrożności. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących soczewek kontaktowych może narazić Cię na ryzyko infekcji oczu. Zapalenie rogówki jest poważną infekcją wynikającą z niehigienicznego używania soczewek kontaktowych. Wielu użytkowników soczewek kontaktowych używa ich dłużej niż jest to zalecane i czyści je wodą lub innymi niebezpiecznymi płynami, co zwiększa ryzyko infekcji.
Aby bezpiecznie używać soczewek kontaktowych, użytkownicy powinni umyć i wysuszyć ręce przed założeniem lub zdjęciem soczewek. Należy czyścić soczewki kontaktowe tylko zalecanymi płynami i skontaktować się z lekarzem, jeśli oczy odczuwają dyskomfort. Noszenie soczewek kontaktowych jest bezpieczne, jeśli użytkownicy stosują się do zasad ich używania.
Soczewki kontaktowe nie są przeznaczone do spania
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe przez dłuższy czas, są szanse, że w pewnym momencie w nich zaśniesz. Badania wykazują, że jedna trzecia użytkowników soczewek kontaktowych zasypia w nich i doświadcza jedynie lekkiej suchości oczu, którą można zniwelować za pomocą kropli do oczu. Niektórzy producenci dopuszczają nawet soczewki kontaktowe do stosowania podczas snu. Jednakże, spanie w soczewkach kontaktowych zwiększa szanse na infekcję.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe podczas snu, pomagasz bakteriom rozmnażać się w Twoich oczach, pozbawiając je jednocześnie tlenu, co zwiększa ryzyko dla zdrowia Twoich oczu. Im dłużej śpisz w swoich kontaktach, tym bardziej niebezpieczne staje się to dla Twoich oczu. Nawet krótka drzemka może być ryzykowna i powodować problemy.
Jeśli niechcący zaśniesz, nosząc soczewki kontaktowe, wyjmij je delikatnie zaraz po przebudzeniu i często mrugaj, aby nawilżyć oczy. Jeśli zauważysz, że kontakty przykleiły się do rogówki, co jest częstym zjawiskiem w przypadku spania z kontaktami, nie próbuj ich na siłę wyciągać. Smaruj oczy sterylnym roztworem do kontaktów i mrugaj, aż będziesz mógł łatwo wyjąć kontakty. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów dyskomfortu, takich jak ból, zaczerwienienie lub nieostre widzenie.
Nie czyść soczewek kontaktowych wodą
Może się zdarzyć, że zabraknie Ci płynu do czyszczenia soczewek kontaktowych lub zapomnisz go zabrać ze sobą w podróż. Jeśli tak się stanie, możesz pokusić się o wyczyszczenie soczewek kontaktowych wodą. Jednak Twoje oczy są bardzo wrażliwe i nawet jeśli woda z kranu lub destylowana jest bezpieczna do picia, to nadal zawiera mikroby, które mogą zaszkodzić Twoim oczom. Jeśli te organizmy dostaną się do Twoich oczu, mogą się namnożyć i zagrozić Twojemu wzrokowi.
Acanthamoeba keratitis jest pasożytem powszechnie występującym w wodzie wodociągowej, który może zainfekować rogówkę, powodując ból, zaczerwienienie, wrażliwość na światło (światłowstręt), łzawienie, a nawet utratę wzroku. Czyszczenie soczewek wodą może również wpływać na ich kształt, sprawiając, że noszenie ich staje się niewygodne, a nawet może powodować przyklejanie się ich do oczu. Najlepiej jest czyścić lub przechowywać soczewki kontaktowe tylko w dedykowanym płynie.
Zadych nowych wiadomosci