QLED vs. OLED TV: Czym się różnią?

QLED vs. OLED TV: Czym się różnią?

Kiedy kupujesz nowy telewizor, z pewnością zostaniesz zasypany krzykliwą terminologią. Od HDR i UHD do częstotliwości odświeżania, balansu kolorów, inteligentnych funkcji, technologii oświetlenia, QLED i OLED. No właśnie, czym różni się telewizor QLED od OLED’a?

Przyjrzyjmy się dogłębnie tym dwóm konkurencyjnym technologiom. Omówimy, skąd pochodzą, jak się od siebie różnią i co każdy z nich robi dobrze (i nie tak dobrze).

Co to jest QLED?

QLED to skrót od Quantum Light-Emitting Diode. W języku niegeeków oznacza to, że telewizor QLED jest taki sam jak zwykły telewizor LED, z wyjątkiem tego, że używa maleńkich nanocząsteczek zwanych kropkami kwantowymi, aby zwiększyć jasność i kolor. Technologia ta została wprowadzona przez firmę Sony w 2013 roku, ale wkrótce potem Samsung rozpoczął sprzedaż swoich telewizorów QLED i nawiązał współpracę licencyjną z innymi producentami, dlatego teraz znajdziesz również telewizory QLED od Sony, Vizio, Hisense i TCL.

Telewizory QLED nadal wytwarzają światło mniej więcej w ten sam sposób, co zwykłe telewizory LED: Poprzez zastosowanie podświetlenia składającego się z setek (lub w niektórych przypadkach tysięcy) diod LED, które znajdują się za tradycyjnym panelem LCD. To właśnie te diody nadają telewizorom LED (i QLED) swoją nazwę.

Co ciekawe, to właśnie to użycie QLED jako terminu marketingowego rozpoczęło wojnę między LG i Samsungiem w 2019 roku. W skardze do południowokoreańskiej Komisji Uczciwego Handlu (FTC) firma LG twierdziła, że tak zwane telewizory QLED firmy Samsung w ogóle nie są prawdziwymi telewizorami QLED. To dlatego, że według LG, prawdziwy QLED TV używałby diod LED quantum-dot, które emitują własne światło, a nie quantum-dot-film-over-an-LED-backlight, którego używa Samsung. Dodatkowo, zapis QLED mocno przypomina OLED.

W odwecie Samsung powiedział FTC, że był niezadowolony z wszystkich reklam LG, które zaatakowały Samsung QLED TV.

FKH ostatecznie stanęła po stronie Samsunga, ale z zastrzeżeniem: W przyszłych reklamach musi on wyraźnie zaznaczyć, że jego telewizory QLED TV wykorzystują klasyczne podświetlenie (jak w TV LED). 

Panel LCD – w istocie miliony maleńkich „migawek”, które otwierają się i zamykają zbyt szybko, by je dostrzec – w połączeniu z filtrami kolorów tworzą obraz, który widzimy, pozwalając, by odpowiednia ilość światła i kolorów wydostała się na zewnątrz i dotarła do naszych oczu. To sprytny system, ale opiera się na połączeniu przyciemniania podświetlenia LED i wykorzystania migawek do blokowania pozostałego światła, aby uzyskać dokładne czernie na ekranie, a to nie zawsze się udaje. Omówimy to dokładniej poniżej.

Czym jest OLED?

OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode (organiczna dioda elektroluminescencyjna). Nieco zaskakująco, część „Light Emitting-Diode” w tej nazwie nie ma nic wspólnego z podświetleniem LED, jak to ma miejsce w przypadku QLED i telewizorów LED. Zamiast tego, odnosi się do faktu, że każdy pojedynczy piksel w telewizorze OLED jest również maleńką diodą LED – ale taką, która jest niewiarygodnie cienka i może generować zarówno światło, jak i kolor w jednym elemencie. Innymi słowy, telewizory OLED nie potrzebują podświetlenia, ponieważ każdy piksel OLED wytwarza swoje własne światło. Jeśli chcesz zaimponować swoim znajomym, możesz użyć branżowych terminów dla tego rodzaju wyświetlaczy: „emisyjne” lub „samoemisyjne”.

Istnieje kilka zalet tej konstrukcji, ale większość zgodzi się, że jeśli chodzi o telewizory OLED, największą zaletą jest wspaniały poziom czerni, który można osiągnąć. W przeciwieństwie do telewizorów QLED lub LED, które muszą przyciemniać swoje podświetlenie i blokować to, co pozostaje w ciemnych scenach, telewizor OLED po prostu wyłącza piksel. Gdy piksel jest wyłączony, nie emituje światła ani kolorów, dzięki czemu jest tak ciemno, jak po wyłączeniu samego telewizora. Brak oddzielnego podświetlenia sprawia, że ekran OLED jest również o wiele łatwiejszy do wykonania w sposób elastyczny, dlatego pionier OLED, firma LG, opracował kilka telewizorów OLED, które zwijają się (lub opuszczają), aby całkowicie zniknąć np. w szafce.

Tylko jedna firma produkuje panele do telewizorów OLED: LG Display. Sprzedaje te panele do swojej siostrzanej firmy, LG Electronics, która używa ich do budowy jednych z najlepszych telewizorów, jakie można kupić. Ale LG Display sprzedaje również panele OLED do firm takich jak Sony, Philips i Panasonic, dlatego też można zobaczyć telewizory OLED od tych firm.. Nawet jeśli same panele są zasadniczo identyczne, przetwarzanie obrazu, które Sony, LG i inni wykonują jest zastrzeżone, więc nadal można zobaczyć znaczące różnice w jakości obrazu z jednego telewizora OLED do drugiego.

Podsumowanie

Obie te technologie są na swój sposób imponujące, ale jeśli musimy wybrać zwycięzcę, to na razie jest nim OLED. Dzięki lepszej wydajności w kategoriach, które większość ludzi zauważy podczas oglądania programów telewizyjnych i filmów, jest to obecnie technologia z najlepszą jakością obrazu, jaką można kupić.

QLED wychodzi na prowadzenie na papierze, zapewniając wyższą jasność, dłuższą żywotność, większe rozmiary ekranu i niższe ceny. OLED, z drugiej strony, ma lepszy kąt widzenia, głębsze poziomy czerni, zużywa mniej energii i może być lepszy dla Twojego zdrowia. Oba są fantastyczne, więc wybór między nimi jest subiektywny. QLED jest lepszym wszechstronnym urządzeniem, ale technologia OLED wyróżnia się, gdy można kontrolować oświetlenie pomieszczenia.

Obecnie Samsung pracuje również nad wbudowaniem technologii kropek kwantowych w panele OLED, aby stworzyć nowy rodzaj telewizorów: QD-OLED, który może stworzyć telewizor z najlepszymi cechami z „obu światów”. Ale na to potrzeba nadal kilku lat.

One thought on “QLED vs. OLED TV: Czym się różnią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *