Jak dbać o żywotność baterii w telefonie?
W dzisiejszych czasach telefon to małe, osobiste centrum dowodzenia. Za jego pomocą łączymy się ze światem, czytamy lub oglądamy wiadomości, robimy zdjęcia, kontaktujemy się znajomymi, relaksujemy się, grając w gry lub słuchając muzyki.
Lista zastosowań współczesnego smartfona nie ma końca. Jednym ograniczeniem jest energia, a konkretnie pojemność i żywotność baterii w naszym aparacie. Jak więc wydłużyć czas pracy baterii?
W obecnie produkowanych smartfonach wykorzystuje się baterie litowo-jonowe, których trwałość i żywotność można w skuteczny sposób wydłużyć, stosując się do kilku prostych wytycznych.
Po pierwsze: temperatura
Bateria w nowoczesnym smartfonie ma swoją „idealną” temperaturę – zazwyczaj oscyluje ona w granicach 20–25 stopni Celsjusza. Gdy sięga wyżej, obniża się jakość pracy baterii, a co za tym idzie – zmniejsza się jej żywotność. Nie chodzi tu tylko o temperatury dodatnie, siarczysty mróz również bywa zabójczy dla urządzeń elektronicznych. Przy -15 stopniach może się zdarzyć, że twój telefon się wyłączy. Dlatego warto pamiętać, by przy większych mrozach trzymać sprzęt w wewnętrznej kieszeni kurtki (najlepiej w etui).
Zobacz również: Jak czyścić płyty CD?
Ładuj mądrze
Tu i ówdzie można przeczytać bądź usłyszeć, że bateria w telefonie, który przez większość czasu podłączony jest do ładowarki, dużo szybciej się rozładowuje – tę pogłoskę należy włożyć obecnie między bajki. Bateria litowo-jonowa po pełnym naładowaniu zaprzestaje pobierania energii, dlatego też bez obaw możesz podłączyć telefon wieczorem i odłączyć go rano. Pamiętaj jednak, by go nie przegrzewać – powoduje to bowiem utlenianie i w konsekwencji utratę żywotności baterii.
Nie bez znaczenia jest też to, jak często ładujemy telefon. Może się to wydawać dziwne, ale częste ładowanie smartfona rzeczywiście może skutecznie wydłużyć działanie jego baterii. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie podłączanie urządzenia do ładowarki w momencie, gdy stan jego naładowania oscyluje cały czas w zakresie od 20% do 80%. W przypadku nowoczesnych baterii litowo-jonowych należy zapomnieć i nie powielać mitu obowiązującego w „czasach” baterii niklowo-kadmowych na temat zalecanego całkowitego rozładowywania, a następnie maksymalnego naładowania baterii w celu jej optymalnej pracy przez długi czas.
Nie oszczędzaj na jakości
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie oryginalnej baterii i ładowarki do telefonu, jednak, jak wiadomo, są to przedmioty, które z czasem lubią się popsuć lub zwyczajnie gdzieś się zapodziać. Niekiedy trzeba również zaopatrzyć się w dodatkowe ładowarki – do biura lub samochodu, a nawet w zapasową baterię „na wszelki wypadek”. Bardzo ważne jest, by wybrać zaufanego i renomowanego producenta czy dystrybutora. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nieoryginalny sprzęt w żaden sposób nie uszkodzi naszego cennego smartfona.
Czy to ma sens jak srednio zmieniamy telefon co 2 lata?